Biography of Indian Governor General S F Rodrigues

General Knowledge »

Biography of Punjab Governor – General S F Rodrigues

General S F Rodrigues PVSM, VSM, an ex-army man, is the 32nd Governor of Punjab and Administrtor.

General S F Rodrigues presently serves as the Governor of the state Punjab of India. He was sworn in to the office on November 16, 2004. As the Governor of Punjab, General S F Rodrigues with his personality has managed to fetch the positive response from the people of Punjab.

He has strongly campaigned for the interest of Punjab in India. For that the people of Punjab, conversely, acknowledged him as their own man. The Punjabi Press (India) has also given a positive response towards him.

His compatriots know General Rodrigues as a thinker and a strategist.

General S F Rodrigues was born on 19th September 1933 in Bombay. He did his schoolings from St Xaviers High School, Mumbai.

After that in 1949, he joined the Joint Services Wing of the Indian Military Academy and in December 1952, he was commissioned into the Regiment of Artillery.

S F Rodrigues, a scholar of the Defense Services Staff College, from 1970 to 1971 commanded a Mountain Artillery Regiment. He also served as a General Staff Officer for the period of the 1971 Indo-Pak War at a Corps HQ.
General Studies Question Bank CD

In acknowledging his distinguished service during the 1971 Indo-Pak War, in the year 1972, he was awarded the Vishisht Seva Medal (VSM). He is married to Jean Rodrigues and the couple has two sons and a daughter.

Later from 1973 to 1975, General S F Rodrigues has served as a GSOI operations of a division. He commanded a mountain brigade in a high altitude sector during 1975 to 1977.

In the year 1978, he went to U.K to attend the course at Royal College of Defence Studies. From 1979 to November 1981, he served as the Chief Instructor at Defence Services Staff College.

S F Rodrigues then took over the command of a division in a high altitude area. He was awarded the Master Degree in Defence Studies in the year 1982. After receiving the award he became the Chief of Staff of a Corps and held the post from 1983 to September 1985.

He took over the Director General post of Military Training after then.

From November 1987 to April 1989, he has served as the Vice Chief of Army Staff and then from April 1989 to October 1989, served as the GOC-in-C of Central Command.

Later he was appointed as the GOC-in-C Western Command and held the post from 01 November 1989 to 29 June 1990.
General Studies Question Bank CD

From 1990 to 1993, he served, as the Chief of Army Staff. After putting in nearly 41 years of consecrated services, he retired on 30 June 1993. The Army started inducting women officers, during his tenure.

After the retirement in Goa, for nearly six years, he has served the post of the Director of the International Center. On the National Security Advisory Board, he served two terms.

Another side of his persona other than Military reveals that he has also been engaged in social and literary pursuits. General S.F.Rodrigues has also delivered his speeches on tactical issues.

He is keenly interested in education of the children and endlessly striving for the empowerment of those children to achieve their potential.

For seven years he held a position in the Executive Council of Goa University and also in the Managing Committee of the Goa Chamber of Commerce. General S F Rodrigues is also a Member of the Goa Planning Board.